Uzmanlığımız

Baking Center

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermenin, sadece kaliteli ürün üretmek demek olmadığını biliyoruz. Bu sebeple müşterilerimize, onlarla aynı dili konuşan bir çözüm ortağı sunuyoruz.

Fırıncılık alanında dünyanın ilk teknik destek merkezi olan Baking Center™, Fransa’da 1974 yılında kuruldu. Bugün Lesaffre Baking Center™ ağı, 33 merkeziyle dünya genelinde teknik destek ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Fırıncılardan endüstriyel üreticilere, distribütörlerden  Ar&Ge ekiplerine kadar sektörün tüm bileşenlerinin vazgeçilmez iş ortağı haline gelen Baking Center™, yerel ölçeklerdeki pazar ve yeme alışkanlıklarını da analiz ederek kapsamlı bir iletişim ve yenilikçilik platformu sağlıyor.

Baking Center™ uzmanları yeni girişimlerde ürün parametrelerinin uyarlanması, doğru ekipman seçimi, olası sorunların tanımlanması ve çözümünde danışanlarına projelerinin başından sonuna kadar yerinde destek sunuyor.

Lesaffre Baking Center™  ağının bir parçası olarak Lesaffre Orta Doğu ve Orta Asya Bölgesi altında konumlanan Baking Center™ İstanbul şubesi , bölgedeki 17 ülkeye hizmet veriyor.

Baking Center™ hizmetlerimizden bazıları:

Fırıncılar için ister kendi yerlerinde ister uygulama merkezimizda teknik destek hizmeti

Ürün ve proses geliştirme

Ürün demonstrasyonları

Ar-Ge faaliyetleri

Sektör çalışanlarına ve amatörlere yönelik Eğitimler

Laboratuvar analizleri (Fiziksel ve uygulamalı maya testleri, ekmek geliştirici analizleri, un analizleri, vb.)

Baking Center™ hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için www.bakingcenter.com.tr  web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Araştırma ve İnovasyon (AR&GE)

Lesaffre dünyasında geleceği bugünden yakalamak mümkün.

160 yıllık bir tecrübe ve bilgi birikimi bizi lider yapmaya yeter mi? Biz geçmişi asla yeterli bulmayarak daima geleceğe yatırım yapıyoruz. Yenilikçi ürünler yaratmak için geleceği bugünden görmek ve yaşamak gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden Lesaffre’ın inovasyon yatırımları, bir iş yaklaşımından öte, küresel bir sorumluluk.

Dünya çapında 60’tan fazla üniversite ve araştırma merkezimizde aktif olarak çalışan ve birbirleriyle sürekli işbirliği halinde olan yüzlerce araştırmacımız güvenli ve yenilikçi ürünler geliştirmek için bilimsel araştırmalarına devam ediyor.

Farklı ülkelerdeki pazar ihtiyaçlarına ve yeni fırsatlara tamamen hakim olan araştırma ekibimiz, geleceği sorumlulukla ve küresel bir inovasyonla karşılıyor.

 

Lesaffre – Bir Uzmanlık ve İnovasyon Hikayesi

  • 1930 – Buharlaştırıcı kullanılan ilk maya
  • 1973 – İnstant kuru maya için geliştirilen 500 gramlık vakumlu paketler
  • 2003 – Sıvı maya Kastalia
  • 20?? – Yeni bir substrat (pekmez yerine glikoz şurubu)

Lesaffre Kalite Standartları

Kalıcı hedefler için

Lesaffre kalite standartları

Farklı ülkelerde ve çeşitli pazarlarda dünya lideri olan Lesaffre, kurulduğumuz günden bu yana, tüm çalışanlar tarafından benimsenen kalite standartları oluşturuyor.

 

Üstün kaliteli ürünlerin üretmek için, üretim süreçlerimize ileri teknolojiyi entegre ediyoruz ve kalite kontrol laboratuvarlarımıza sürekli yatırım yapıyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayan kaliteli ürünler üretebilmek için 160 yıllık bilgi birikimimizi ve sektörel tecrübemizi kullanıyoruz.

ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarımız, ciddiyetimizi ve kalite yaklaşımımızı yansıtıyor. Türkiye’deki maya üretim endüstrisinde FSSC 22000 belgesini uygulamaya ilk şirket olan Lesaffre, sektördeki öncülüğünü sürdürüyor.

Lesaffre Kalite Güvence İlkeleri:

  • Hammadde seçiminden ürün teslimine kadar gıda güvenliği
  • Müşteriye teslim edilene kadar ürünlerin eksiksiz izlenmesi
  • Kalite standartlarının sıkı ve eksiksiz uygulanması

Endüstriyel Mükemmellik

Lesaffre üretim tesislerinden her gün binlerce ton maya dünyanın dört bir köşesine dağılıyor. Sadece iki gün içinde, birkaç mikrogram ağırlığındaki mikroorganizmaları, dünyanın endüstriyel ihtiyaçlarını karşılamaya hazır tonlarca mayaya dönüştürebiliyoruz.  En iyi kalite maya ürünlerine ulaşmak için laboratuvarlardan endüstriyel tanklarımıza kadar bütün işleyiş, uzmanlarımız tarafından denetleniyor.

Lesaffre’ın kurutma alanındaki uzmanlığı, ürünlerini toz haline getirmek isteyen gıda (insan ve hayvan), ilaç, kozmetik endüstrilerine püskürtmeli kurutma, vakumda kurutma, granülasyon, mikro kapsülleme ve daha çeşitli yöntemlerle hizmet veriyor.