Ekmeğin ustaları Baking Center’da yetişiyor

Fırıncılık sektörünün ilk teknik merkezi olan Baking Center, farklı üretim teknikleri ve yeni ürün reçeteleri öğrenmek, becerilerini geliştirmek isteyenlere eğitimler sunuyor.  Baking Center’ın donanımlı uygulama merkezinde verilen eğitimlerde temel fırıncılıktan ileri hamurişi tekniklerine, lamine hamurlardan aromalı ekmeklere birçok farklı konu ele alınıyor.

Lesaffre tarafından 1974 yılında kurulan Baking Center, yaptığı çalışmalarla fırıncılık sektörünün gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. Baking Center, tüm fırıncılara teknik destek hizmeti sunmasının yanı sıra verdiği eğitimlerle sektör çalışanlarının yeni ürünler ve farklı uygulamalarla tanışıp becerilerini artırmalarına imkan tanıyor. İstanbul’da da bir Baking Center bulunuyor.

Türkiye’yle birlikte 17 bölge ülkesine fırıncılık konusunda teknik destek ve danışmanlık hizmeti sunan Lesaffre Orta Doğu ve Orta Asya Baking Center, alanında uzman kadrosu ve donanımlı uygulama merkezinde fırıncılık alanında kendini geliştirmek isteyenler için eğitimler veriyor. Baking Center, bilgi birikimini sadece ekmekçilikle sınırlı tutmak istemeyenler için farklı ve günümüz trendlerine uygun metotlar konusunda da eğitimler veriyor. Eğitimler diğer hamur işi (viennoiseries) kruvasan, brioş, dolgulu hamur işleri gibi ürünleri de kapsıyor.

Baking Center’da verilen eğitimlerden biri Temel Fırıncılık… Farklı yoğurma süreleri veya farklı hamur sıcaklıklarının son ürün kalitesine etkileri, ekmek geliştiricilerinin ekmek üzerindeki etkileri konularının ele alındığı eğitime katılanlar, fırıncılıktaki ana ham maddeler ve bunların son ürün üzerindeki etkileri hakkında önemli bilgiler ediniyor. Çeşit Ekmek Üretimi Eğitimi’nde ise standart ekmek dışındaki ekmeklerle ilgili teknikler öğretiliyor. Eğitimde buğday unuyla farklı ekmek çeşitleri (baget, sandviç, tost, hamburger), farklı un tipleri ile çeşit ekmek ve çeşitli hamur işleri (viennoiseries) ele alınıyor.

Baking Center, ekşi hamur fermentasyonu alanındaki teknik bilgisini Aromalı Ekmekler Eğitimi ile fırıncılara aktarıyor. Eğitime katılanlara rustik ve file baget, köy ekmeği, tam buğday ekmeği, durum buğdaylı ekmek, hamburger, tost ve sandviç ekmeği gibi çeşitlerin yapımında becerilerini geliştirme ve lezzet katıcı yeni ürünleri tanıma fırsatı sunuyor.

Baking Center, eğitimlerinde fırıncılık sektörünün en önemli trendlerinden biri olan donuk ürün üretimi konusunu da unutmuyor. Donuk Hamur Teknikleri Eğitimi’nde üretim teknikleri ve kullanılan özel hammaddeler anlatılırken baget, roll ekmek, kruvasan, simit, açma gibi farklı donuk ürün uygulamaları da yapılıyor. Lamine Hamurlar: Pizza, Pide, Pita, Lavaş Eğitimi ise laminasyon teknikleri ve elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi, laminasyon sonu direk pişirme, laminasyon ve şekillendirme sonu şoklama ve muhafaza tekniklerinin incelenmesini içeriyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.